Flyktningkonferansen 2025: Krigens mange ansikt - frykt, mot og håp
Til å lede Flyktningkonferansen har vi også denne gang journalist og forfatter Hilde Sandvik. Som sist har vi også i 2025 samarbeid med Kosmorama, Trondheim internasjonale Filmfestival, og det vil bli vist spennende film som del av konferanseprogrammet.
Dag 1 vil vi belyse konsekvenser av krig og flukt. Det blir fokus på opplevelser og erfaringer som flyktninger har med seg.
Dag 2 omhandler ulike former for hjelpetiltak, samt fokus på behandling.
PROGRAM:
18. Mars
Konferansier Hilde Sandvik, journalist, foredragsholder, debattant, konferansier og debattleder
09.00 - 09.45 Registering og kaffe
09.45 - 10.00 Åpning v/ Håkon Stenmark, psykologspesialist, RVTS Midt
10.00 - 10.45 Gazakrigen og dens konsekvenser: Marte Heian-Engdal, forsker og forfatter
10.45 - 11.30 Tusen dager med Taliban: Ayesha Wolasmal, forfatter og strategisk rådgiver
11.30 - 12.30 Lunsj
12.30 - 13.15 Æresrelatert kriminalitet: Astri Johanne Holm, Seksjonsleder for etterforskning av vold i nære relasjoner og seksuallovbrudd, Enhet Øst, Oslo politidistrikt
13.15 - 14.00 Fra krig til tilhørskampe i det nye land: Helle Rabøl Hansen, cand.jurist, Phd og forfatter
14.00 - 14.15 Pause
14.15 - 14.45 Fra traumer til håp - om arbeid med Gazakrigens yngste ofre: Katrin Glatz Brubakk, barnepsykolog for Leger Uten Grenser
14.45 - 15.15 Kan vi forebygge utenforskap? Panelsamtale ledet av konferansier Hilde Sandvik
15.15 - 15.30 Pause
15.30 – 17.00 Eksklusiv filmvisning i samarbeid med Kosmorama Trondheim internasjonale filmfestival
19. Mars
Konferansier Hilde Sandvik, journalist, foredrag sholder, debattant, konferansier og debattleder
08.30 - 09.00 Kaffe
09.00 - 09.15 Kulturelt innslag
09.15 - 10.00 Jødisk liv i Norge anno 2025: Nina Grünfeld, filmskaper, forfatter og professor ved Høyskolen Innlandet
10.00 - 10.30 Between trauma and adaptation:Psychological challenges, cultural differences, and key takeaways from a pilot project for Ukrainian refugees in Melhus: Valentina Pronina, rådgiver, RVTS Midt
10.30 - 11.00 Pause
11.00-11.45 Flyktninger i barnevernets søkelys - innspill til god praksis - fra et sakkyndig perspektiv Judith van der Weele, psykologspesialist og fagbokforfatter
11.45 - 12.45 Lunsj
12.45 - 13.30 Smerter og traumer – forståelse og behandling: Silje Endresen Reme, professor i psykologi ved Universitetet i Oslo og psykologspesialist ved avdeling for smertebehandling, Ullevål sykehus
13.30 - 14.15 Kan vi hjelpe etter ekstreme traumeopplevelser? Narrativ eksponeringsterapi: Håkon Stenmark og Merethe G. Hellen psykologspesialister, RVTS Midt
14.15 – 14.30 Pause
14.30 – 15.00 Hva gjør det med oss å jobbe med denne problematikken? Panelsamtale ledet av konferansier Hilde Sandvik
15.00 Avslutning og vel hjem
Kort om foredragsholdere:
Marte Heian-Engdal: forsker og historiker med Midtøstens historie som spesialfelt. Hun er førsteamanuensis ved Universitetet i Oslo og assisterende direktør ved NOREF Senter for internasjonal konfliktløsning. Hovedtema vil være fokus på Gaza.
Ayesha Wolasmal: Forfatter og strategisk rådgiver. Har siden 2019 jobbet med kvinne- og barnehelse i Afghanistan. Hun har tidligere jobbet for Norges militære styrker og den norske ambassaden. Hun har en mastergrad i terrorisme og radikalisering fra King's College i London. I 2021 ble Ayesha tildelt Ingrid Aunes minnepris for sin ekstraordinære innsats som hjelpearbeider i Afghanistan og konfliktområder.
Jasmina Holten: politioverbetjent ved Stovner politistasjon og en av Norges fremste eksperter på æresvold
Helle Råbøl Hansen: mobbeforsker, jurist og har en PhD i pedagogisk psykologi. Utfordringer i skolen med ungdom som har opplevd traumer, krig og flukt.
Nina Grünfeld: filmregissør og forfatter, har laget flere dokumentarfilmer knyttet til sin jødiske bakgrunn. Om norske jøders situasjon i Norge i dag.
Silje Reme Endresen: Professor i helsepsykologi ved Psykologisk Institutt, Universitetet i Oslo og klinisk psykolog ved Avdeling for smertebehandling, Ullevål sykehus, hvor hun jobber tverrfaglig med behandling av kroniske smertetilstander. Om smertetilstander ved PTSD.
Kristin Dahl: klinisk spesialist i familieterapi: om familier som har levd i krig og konflikt og hvordan det kan påvirke vold i familien.
Håkon Stenmark og Merethe G. Hellen: Narrativ eksponeringsterapi, en behandlingsmetode særlig utviklet for å hjelpe flyktninger som har opplevd mange potensielt traumatiske hendelser.
Også denne gangen samarbeider RVTS Midt med Trondheims internasjonale filmfestival Kosmorama. Som del av konferanseprogrammet vil det bli vist aktuelle, relevante og interessante filmer.
Velkommen til en spennende og lærerik konferanse!
Flyktningkonferansen 2025 plakat.pdf
Også denne gangen samarbeider RVTS Midt med Trondheims internasjonale filmfestival Kosmorama. Som del av konferanseprogrammet vil det bli vist aktuelle, relevante og interessante filmer.
Velkommen til en spennende og lærerik konferanse!